1940 Charter Members

Committee Members for 75th Anniversary

Pastors and Where they were serving when called to Trinity

Other Staff Members

2019-2020 TBC Teachers, Ministries, & Committees

Senior Pastor - Clay Bomar

Spanish Pastor - Noe Flores

Church Clerk - Paula Jenson

Treasure Check Cosigners:

Sandy Baker

Paula Jenson

Ginger Brant

Gerry Roe

Terri Stump

June Toney

Keith Chambers

Chuck Dennis

Jan Whitehall

BOARD OF TRUSTEES

Cal Bays

Ella Slaughter

Jessica Branson

DEACON MINISTRY

Don Burnett

Chuck Dennis

Cecil Thompson

Jim Kelso

Paul Richmond

Julio Martinez

Santiago Galindo

EDUCATION Sunday School / Bible Study Staff

Bible Study Coordinator: Jessie Richmond

Adult 1

Coordinator: Ella Slaughter

Teacher - Ella Slaughter

Substitute - Opal Batchelor

Adult 2

Teacher - Paul Richmond

Substitute - Don Burnette

Adult 3

Teacher - Paula Jenson

Substitute - June Toney

Adult 4

Teacher - Cal Bays

Deaf Coordinator

Irene Stark

Irene Stark - Teacher

Ingrid Reasoner = Substitute

Middle School Teachers

Sandy Baker

Teresa Branson

High School Teachers

Jessica Branson

Gerry Roe

Children Grades 1 and 2 Teachers

Ginger Brant

Melina Jenkins

Children Grades 3 -4 -5 Teachers

Phyllis Bomar

Terri Stump

Preschool Teachers:

Phyllis Delorme (3yrs. to 5yrs.0)

Cheryl Rattenburg (3yrs. to 5yrs.0)

Ada Sparks (Birth to 2yrs)

Sherrell McClain (Birth to 2yrs)

Spanish Class

Brandon Hockema

PRESCHOOL – WORSHIP EXTENDED SESSION

Joni Bays - Coordinator

Opal Batchelor

Phyllis Delorme

Ada Sparks

Sandy Baker

Nola Dennis

Terri Stump

Jessica Branson

Sherrell McClain

Teresa Branson

Jessie Richmond

Marilyn Chambers

Gerry Roe

VACATION BIBLE SCHOOL

Phyllis Bomar

Jessie Richmond

LIBRARY/MEDIA CENTER

Emma Branson

Jessie Richmond

BENEVOLENCE MINISTRY

Richard Bays

Marilyn Chambers

Terri Stump

Roy Thomas

June Toney

PRAYER CHAIN

Jan Whitehall

WEBMASTER

Paul Richmond

PERSONNEL COMMITTEE

Carolyn Steiner===2020

Coordinator - Cecil Thompson---2021

Joni Bays---2022

Nola Dennis---2023

FINANCE COMMITTEE
Treasure- Ex Officious

Paula Jenson - Coordinator---2020

Don Burnett---2021

Cal Bays---2022

Louise Barker---2023

Monica Galindo

Vivian Martinez

NOMINATING COMMITTEES

June Toney - Coordinator---2020

Peggy Burnett---2021

Brenda Barrett---2022

DEPOSIT PROCESSING COMMITTEES

Paula Jenson - Coordinator

Henri Albin

Gerry Roe

Brenda Barrett

Cecil Thompson

Ginger Brant

Terri Stump

Phyllis DeLorme

June Toney

BAPTISMAL COMMITTEES

Jack Baker

Brandon Hockema

Sandy Baker

Terri Stump

SECURITY COMMITTEE

Jack Baker

Keith Chambers

Jerry Chambers

Cal Bays

Don Brunette

Chuck Dennis

USHER COMMITTEE

Bob Lavender - Head Usher

Jack Baker

Roy Thomas

Cal Bays

Diane Bromley

Susan Thomas

Richard Bays

Paula Jenson

Amelia Thompson

David Brady

Jim Kelso

Cecil Thompson

Chris Branson

Ada Sparks

Mel Tompkins

Katelyn Branson

Terri Stump

Dennis Turner

STANDING COMMITTEES

BUILDING AND GROUNDS

Cecil Thompson - Coordinator

Cal Bays

Chris Branson

Jim Kelso

Richard Bays

Jerry Chambers

Roy Thomas

June Toney

WORSHIP AND ARTS COMMITTEE

Hand bell Choir Director - Ginger Brant

Sound System Coordinator - Keith Chambers

Choir Director & Pianist - Elaine Schutz

Sound System Associate - Dennis Tuner

Spanish Director = Santiago Galindo Jr.

WOMEN's MINISTRY

Coordinator - Paula Jensen

Ginger Brant

Terri Stump

HOSPITALITY COMMITTEE

Coordinator - Sue Thomas

Opal Batchelor

Nola Dennis

Edna Tompkins

Phyllis Bomar

Melina Jenkins

June Toney

Jessie Richmond

Henri Albin

Bill Albin

DECORATING COMMITTEE

Sandy Baker

Marilyn Chambers

Joni Bays

DOCUMENT REVIEW COMMITTEE

Coordinator - Pastor Clay Bomar

Ginger Brant

Paul Richmond

Cecil Thompson

Paula Jenson

Gerry Roe

CHURCH COUNCIL

Coordinator: Pastor Clay Bomar

Church Clerk: Paula Jenson

All Directors and Coordinators of Education, Ministries and Committees.